Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Lokální recidiva je recidiva zhoubného nádoru, která se objevila na stejném místě, kde zhoubný nádor poprvé vznikl. Viz také lokální, recidiva, recidiva zhoubného nádoru.

Regionální recidiva je recidiva zhoubného nádoru, která se objevila v lymfatických uzlinách poblíž místa, kde zhoubný nádor poprvé vznikl. Viz také recidiva, recidiva zhoubného nádoru.

Recidiva je znovuobjevení příznaků, které byly již potlačeny nebo nemoci, o které se lékaři již domnívali, že je vyléčena. Odvozené sloveso je recidivovat. Poznámka: Pojem „recidiva“ je někdy zaměňován s pojmem relaps. Z praktického pohledu mezi recidivou a relapsem není věcný rozdíl. Viz také recidiva zhoubného nádoru a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz recidiva.

Vzdálená recidiva je recidiva zhoubného nádoru, která se objevila v jiné části těla – vzdálené od místa, kde zhoubný nádor poprvé vznikl (často v plicích, játrech, kostech nebo mozku). Viz také recidiva, recidiva zhoubného nádoru. Pozor: Vzdálená recidiva není totéž co vzdálená metastáza!

Recidiva zhoubného nádoru je znovuobjevení se zhoubného nádoru, obvykle po určité době, během níž nebylo možné tento nádor nijak odhalit. Recidiva zhoubného nádoru se může objevit buď na stejném místě, kde se nádor poprvé objevil, nebo na jiném místě v těle. I v případě, že recidiva se objeví v jiné části těla, zhoubný nádor je stále pojmenována podle části těla, kde původně vznikl. Například zhoubný nádor prostaty může recidivovat v oblasti prostaty (ačkoli samotná prostat byla třeba již chirurgicky odstraněna), nebo v kostech. V obou případech se jedná o recidivu zhoubného nádoru prostaty. Není možné předpovědět, jaká je pravděpodobnost recidivy zhoubného nádoru. Obecně však platí, že zhoubné nádory se hůře léčí a riziko recidivy je vyšší, pokud je nádor rychle rostoucí, byla diagnostikován v pokročilém klinickém stadiu nebo byl většího rozsahu. Rozlišujeme následující typy recidivy zhoubného nádoru: lokální recidiva, regionální recidiva, vzdálená recidiva. Viz také recidiva, nádor, zhoubný nádor.

Lokální znamená „vyskytující se na určitém místě“, popř. „postihující určité místo“, „působící na určitém místě“ apod. Opakem „lokálního“ je systémový. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz lokální.

Lokální chemoterapie je forma protinádorové léčby, při níž je lék proti rakovině (např. 5-fluorouracil) nanášen na kůži ve formě speciální masti. Viz také lokální, chemoterapie.

Lokální anestezie neboli místní anestezie je odborný výraz pro znecitlivění určité části těla. Používá se před menšími chirurgickými zákroky (vytržení zubu, vyříznutí mateřského znaménka apod.). Léky navozující lokální anestezii se nazývají lokální anestetika. Viz také lokální, anestezie, celková anestezie.

Lokální hormonální léčba je hormonální léčba, která je podávána (a proto i působí) lokálně. Například ke zmírnění klimakterických potíží může lékař ženě předepsat čípky k zavádění do pochvy. Opakem lokální hormonální léčby je systémová hormonální léčba. Viz také lokální, hormony.

Lokálně pokročilý nádor je označení pro zhoubný nádor, který se rozšířil mimo část těla, ve kterém původně vznikl, ale zatím nejsou přítomny metastázy. Například lokálně pokročilý karcinom prostaty je karcinom, který již zasáhl i jinou tkáň, než je tkáň samotné prostaty, ale stále ještě se nerozšířil do vzdálenějších částí těla. Viz také lokální, nádor.

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků